Otázky a odpovědi

Jaký je nejoptimálnější typ obkladu (a do jaké výše). Dlažby do panelového domu?

Stěny se standardně obkládají do 2 metrů. Je na vkusu každého jedince, jakou zvolí velikost obkladaček, tvar a barvu. Ale je nutné si uvědomit, že právě tento výběr bude v konečném stavu ten nejdůležitější. Pro bytová jádra je lépe vybírat v odstínech světlejších, které prostor zvětšují. V jednoduchosti je krása.

Můžete mi doporučit, jak vybavit koupelnu?

Musíme zvážit, zda je pro celou rodinu lepší vana či sprchový kout. Do vany by měl být zajištěn pohodlný a bezpečný přístup, měla by být tak dlouhá, aby byla pohodlná i pro největšího člena rodiny. Vanu můžeme pořídit standartní ocelovou nebo laminátovou, kde si můžeme zvolit i tvar, popř. masážní trysky. K vaně můžeme přidat sprchovou zástěnu. Koupání ve vaně je příjemné a pohodlné. Avšak (!) drahé. Při současných cenách tepla a TUV stojí za to se zamyslet, zda by pro rodinu nebyl výhodnější sprchový kout. V jeho prospěch hovoří srovnatelná pořizovací cena, značné úspory ve spotřebě vody (odborníci tvrdí, že oproti koupání ve vaně je sprchování až o 70% levnější), úspora místa. Zde si můžeme také vybrat vaničku bud ocelovou nebo umělohmotnou, různé tvary a rozměry, zástěny PVC, sklo, masážní panely. V případě masážních panelů, trysek a sprch je nutné vědět, zda máme dostatečný tlak vody.

Dodáváte také volně stojící vany?

Volně stojící vany jsou hitem moderní koupelny. Pokud Vám to prostor vaší koupelny jen trochu dovolí, tak neváhejte a pořiďte si tzv. volně stojící vanu, nebo chcete-li vanu do prostoru. Již žádné zazdívání, podezdívání či obkládání! Volně stojící vana má svůj panel, takže jí stačí umístit na to pravé místo Vaší koupelny a připojit na odpad. A na podlahu? Nejlépe dřevo. Žádnou studenou dlažbu, s tím je konec.

Co budu potřebovat na stavební povolení?

Nutný je projekt, technická zpráva, vyjádření od statika, povolení vlastníka(ů) domu (bytu).

Jak by mělo nové bytové jádro vypadat?

Koupelna a WC jsou oddělené, na WC osadíme malé umyvadlo. Nebo zvolíme možnost společného WC s koupelnou, kde se nám prostor opticky zvětší. Pokud máme původní koupelnu průchodící, je lépe zrušit 1x dveře buď mezi WC a koupelnou nebo směrem do kuchyně.

Můžete mi časově přiblížit včetně jednotlivých kroků rekonstrukci koupelny v panelovém domě?

Je to individuální záležitost – standardně trvají práce okolo 10-14 dnů.

Jaké přípravky používat na obklady a dlažbu, aby byla stále hezky lesklá?

Pro běžný denní úklid obkladů a dlažeb doporučujeme použít náš čistící prostředek CL803, který můžete koupit u našich vybraných smluvních prodejců, jejichž seznam najdete na www.rako.cz - Kontakt/Prodejní síť nebo můžete použít obdobné výrobky firem, které se zabývají čištěním podlah. např. firma Henkel, Fila.

Při pokládání byly použity dlaždice, které byly v balíku jako první a jsou znečištěny od lepidla. Už jsem vyzkoušela všechny dostupné prostředky a nemohu toto znečištění odstranit. Prosím o radu, aby se nezměnila barva.

Doporučuji čisticí prostředky CL802 nebo CL803 nebo použijte organické rozpouštědlo na barvy.